Saç sorunları ve cevaplar

  / Saç Sorunları

14.08.11  
 

Saç Tedavi Yöntemleri


Saç Mezoterapisi Mezoterapi, kelime anlamı olarak direkt derinin orta tabakasına yapılan tedavi şeklidir. Amaç daha az miktarda aktif devamı...
 
 

Saç kopyalama yöntemiyle ...


Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde artık kellikten kurtulmak mümkün. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan saç protez yöntemi olan saç kopyalama devamı...
 
 

Saç dökülmesine bitkisel ...


Doğada rahatlıkla bulacağınız bitkiler sadece cilt bakımında kullanılmıyor. Kozalaktan havuca, papatyadan kırmızı bibere kadar birçok bitkisel ürün devamı...
 
 

Erkeklerde Saç Dökülme Ne...


Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi), erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde, başınızın tepe devamı...
 
 

Saç sorunları ve cevaplar


1) Amonyaklı boya saçıma zarar verir mi? Cvp: Bilinçli olarak çok iyi analiz edilmiş bir saça yapılan amonyaklı boya saça zarar vermez. Sadece devamı...
 
 

Saçlarım Neden Çabuk Uzam...


Saç köklerimiz saç tellerine hayat veren organlarımızdır. Saç köklerimiz normal koşullarda saç tellerine yeni kısımlar ekliyerek saçları uzatırlar. devamı...
 
   
Sac sorunlari ve cevaplar 1) Amonyaklı boya saçıma zarar verir mi?
Cvp: Bilinçli olarak çok iyi analiz edilmiş bir saça yapılan amonyaklı boya saça zarar vermez. Sadece kişinin alerjik bir durumu var ise dikkatli olmak gerekir. Boyayı yaptırmadan önce alerji testi yaptırabilirsiniz.

2) Kına saçıma zarar verir mi?
Cvp: Kına saça zarar verir. Çünkü kına renk verme özelliği çok yüksek olduğu için saçın üzerinde bir tabaka oluşturur, pulları kapatır hiçbir şekilde gözenekler açık olmaz. Saç da bir canlıdır, hava almaya ihtiyacı vardır. Hava almayan saç teli belirli bir zaman sonra kurumaya, saçın cansız gözükmesine yol açar.

3) Saç diplerimde kabuklanma nasıl tedavi edilebilir?
Cvp: Saç diplerinizde kabuklanma var ise saçınızı çok sıcak su ile yıkamamanız lazım ayrıca saç diplerinizdeki kabuklanma için özel şampuan ve kremler kullanılabilirsiniz. Eğer çok ciddi bir durum var ise bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

4) Saç boyası saçımı yıpratır mı?
Cvp: Boya saçı yıpratmaz aksine besleme özelliği vardır. Saç telini kalınlaştırır ve dolgun olmasını sağlar. Önemli olan boya yaptırmadan önce çok iyi bir analiz yapıp saçınıza hangi çeşit boya yaptırmanız gerektiğinin belirlenmesidir. Kuaförünüzle bilgi alışverişi yapmanız en doğrusu olacaktır.

5) Organik boya yaptırıyorum ama beyazlarım tam tutmuyor nedeni nedir?
Cvp: Organik boyalar amonyaksız boyalar olduğundan beyazları tam olarak kapatmazlar. Sadece koyu bazlarda beyazlar kapanmaktadır. Eğer tam olarak beyazları kapatmak istiyorsanız amonyaklı boyalardan faydalanabilir yada kuaförünüzün önerdiği boyaları deneyebilirsiniz.

6) Saç kremi saç döker mi?
Cvp: Saç kremi saç dökmez, saç kremi saçınız için yapabileceğiniz en iyi bakımdır.

7) Saçlarımda çok fazla dökülme var ne yapmalıyım?
Cvp: Her bir saç telinin ömrü 4 yıldır. 4 yıl sonra saç teli dökülür ve yerine yeni saç teli gelir. Belirli zamanlarda mevsimsel dökülmeler olur. Bundan dolayı korkulacak bir şey yoktur. Eğer saç dökülmesi aşırı şiddette olursa saç dökülmesini önlemek için kullanılan şampuanlar ve ampullerden kullanabilirsiniz. Kuaförünüzle görüşüp hareket etmeniz en doğrusudur.

8) Saçlarımda beyaz çıktı onların kapanmasını istiyorum fakat kendi doğal rengim bozulsun istemiyorum ne yapmalıyım?
Cvp: Bu tip saçlar için üretilmiş ana rengi bozmadan saç telindeki beyazları kapatan boyalar bulunmaktadır. Onlar sayesinde doğal saç renginiz bozulmadan beyaz saçlardan kurtulabilirsiniz.

9) Hamilelik döneminde saçların boyanmasının bir tehlikesi var mı?
Cvp: İlk önce doktorlara danışılmasının faydası var. Biz bu insifiyati ilk önce doktorlara bırakıyoruz.

10) Yazın havuz ve denize girdiğimde saçlarımın rengi bozulur mu? Bozulmaması için kullanabileceğim bir ürün var mı?
Cvp: Yazın güneş, deniz ve havuz saçlarda renk değişimi yapabilir. Özellikle sarı saçlı bayanlar bu durumdan çok şikayetçi, bunun nedeni de yazın havuzdaki klorun saç rengini etkilemesi. Yaz döneminde kullanılmak üzere üretilmiş, saçları klordan, denizden, güneşten koruyan ürünler bulunmaktadır. Bunları kullandığınız takdirde saçınız dış etkenlerden daha az etkilenecektir.


11) İşim gereği saçıma haftanın dört günü fön çektiriyorum, fönün vermiş olduğu ısının saçıma zararı var mı?
Cvp: Çok fazla fön çektirmek tabi ki saça zarar verebiliyor ama bunun içinde fön öncesi saçı ısıdan koruyan ürünler kullanarak fönün vermiş olduğu ısıdan korumuş olursunuz.

12) Röfleli saça perma olur mu?
Cvp: Kimyasal işlem görmüş kurumuş yıpranmış saçlara perma olmasını biz uygun görmüyoruz. Saçınızın permaya uygun olup olmadığına en uygun kararı, saçınızı çok iyi tanıyan bilen kuaförünüzün vermesi gerekir.

13) Saçım kuru ve nemsiz kaç günde bir bakım yaptırmalıyım?
Cvp: Kuru ve nemsiz saçlar için haftada bir gün profesyonel salon bakımını ve günlük için de saçta kalan (durulanmayan) bakımları öneriyoruz.

14) İkisi bir arada şampuanların saça zararı var mı?
Cvp: İnsanlar vakit acısından bunu kullanıyor ama kremin saç diplerine uygulanması pek doğru değil saç hacmini kaybediyor. Şampuanı ayrı kremi ayrı kullanarak saçın yapısına göre doğru ürünü kullanmak en doğru karardır.

15) Saçlarım boyadan ve röflelerden çok kurudu ve zayıfladı önerebileceğiniz ürünler var mı?
Cvp: Kimyasal işlem görmüş ve boyanmış saçlar için önerebileceğimiz şampuan, krem, maske ve serumlar var. Ama bunun için saçlarınızın analiz edilmesi gerekmektedir. Saçlarınıza analiz yaptıktan sonra saçınıza uygun bakım ürünlerini tavsiye edebiliriz.

16) Geleneksel saç bakımları örneğin yumurta sarısı gibi yapılan bakımların saça faydası var mı?
Cvp: Eskiden insanlar bu tür bakımları saçlarına uyguluyordu ama daha sonra arındırmak için çok fazla şampuan kullanılıyordu bu da saçın tekrar kurumasına neden olmaktaydı. Şimdi saça uygulanan çok özel ve dakikalık bakımlar var. Bunlar saçın yapısına doğrudan etki edip kısa sürede en iyi neticeyi vermektedir.

17) Saçımda çok elektriklenme oluyor nedeni nedir?
Cvp: Saçınızdaki elektriklenme ince telli olmasından, çok sık yıkanmasından, yünlü giysilerden ve saçınıza uygun olmayan ürün seçiminden de kaynaklanır. Yıkamadan sonra saç boy ve uçlarına krem kullanmanızı tavsiye ederiz.

18) Her boya yaptırdığımda röfleler renk değiştiriyor, matlaşıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Cvp: Eğer her boya yaptırdığınızda röflelerinizin rengi değişiyorsa bunun için dip boya yapıldıktan sonra saç yıkanmadan önce röflelerinize koruyucu yağ sürülerek saçın çok seri bir şekilde yıkanması ve dipteki boyanın röflelere gelmemesi sağlamak lazım.

19) Boya yapılırken saç diplerimde yanma oluyor nedeni nedir?
Cvp: Bu yanma cildinizin hassas olmasından yada boyanın içindeki bazı maddelere alerjiniz olmasından olabilir. Size tavsiyem boya sürülmeden boyayı biraz havalandırmanız yada amonyak içermeyen bitkisel boyalardan yaptırmanızdır.

20) Saçıma perma yaptırdım saç rengim çok açıldı hemen boya yaptırabilir miyim?
Cvp: Evet saçlarınıza amonyaksız bitkisel boyalar yaptırmanızı tavsiye ederiz. Dikkat edilecek bir husus saç permalı olacağından boya saça daha kısa sürede renk verecektir, koyulaşmamasına dikkat etmek gerekir.

21) Saç köklerimde kaşıntı var, kaşıntıyı önlemek için her gün yıkamak zorunda kalıyorum. Bu yüzden saçlarımın uçları kırık ve kuru bir görüntüsü var. Bu durum beni rahatsız ediyor öneriniz ne olabilir?
Cvp: Saç köklerinizdeki kaşıntı için önerim profesyonel hizmet veren salonlarda bulabileceğiniz şampuanları kullanmanızdır. Uçlarındaki kuruluk için ise yine profesyonel salonlarda bulunan besleyici özleri yüksek olan bir bakımı uzman kuaförlere uygulatmak olacaktır.

22) Şampuan ve krem tercihimi nasıl yapmalıyım?
Cvp: Bunun için iyi bir analiz yapılası gerekiyor. Saçınızda birden çok sorun olabilir fakat bunun çözümü tektir ve her zaman profesyonel analiz yapılması gerekir.

23) Mevsim dönümlerinde saçlara özel bakım uygulamalı ya da saçları iki ayda bir uçlarından kestirmek gerekir denir veya her gün saçların yıkanması zararlıdır derler. Bunlar doğru mu?
Cvp: Tabii ki çok yıkamak doğru değil. Çünkü sonuçta ne kadar kaliteli şampuanlar veya ürünler kullanırsak kullanalım formüllerinde kimyasallar var. Bunlar bir şekilde saçımızdan bir şeyler götürüyor. Onun için muhakkak profesyonel bir destek alıp önce saçımızın cinsini belirlememiz lazım. Bir saçın diyelim ki, dipleri yağlı, uçları kuru, orta bölümlerinde de yıpranma var. Yani saçta üç dört tane sorun var. Bütün olarak her bir probleme iyi gelecek ürünü bulmak imkansızdır. Bu nedenle ilk olarak sizi hangi problemin rahatsız ettiğini tespit edip önce ona yönelmelisiniz. Ve sıkıntıları teker teker gidermelisiniz. Genellikle krem kullanmayı sevmeyiz ama lütfen kremi sevin. Saçınıza yapabileceğiniz en büyük iyilik hangi boyda olursa olsun ne olursa olsun muhakkak krem kullanmaktır.

24) Krem kullanmak niye önemli?
Cvp: Krem ilk önce saçların kuruluğunu alır ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kremi çok az kullanıp, durulamalıyız. Sadece saçın boy ve uçlarına, kremi avuç içine alarak yedirmeliyiz.

25) Sıcak suyla saçı yıkamak zararlı mıdır?
Cvp: Doğru olanı ılık suyla yıkamaktır. Çünkü saçınızda yağlanma varsa sıcakla yıkamak onu daha çok yağlandırır. Ayrıca ısı nedeniyle saçın yüzeyinde bulunan pulcuklar açılabilir.

26) Saçlarım dökülüyor bunun sebebi ne olabilir?
Cvp: Saçların belirli bir sayıda dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkması, insan vücudunun normal işleyişi gereğidir. Günde maksimum 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Saç dökülmesinin sorun olarak adlandırılması için, dökülen saç miktarının çok fazla artması veya yenilerinin çıkmaması gerekir. Saç dökülmesini artıran nedenler ateşli bulaşıcı hastalıklar, hamilelik, bazı ilaçlar ve ışın tedavileri, tiroit bezi rahatsızlıkları, cilt enfeksiyonları, stres, yorgunluk, uykusuzluk, vitamin eksikliği, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yaşlanma, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerdir.

27) Saçlarımda kaşıntı var bunu sebebi ne olabilir?
Cvp: Saç derisinde kaşıntı pek çok sebepten olabilir. Saç derisinde aşırı yağlılık veya kuruluk, doğru ürün kullanımı ve yıkama sıklığı (seyrek yıkama), kepek problemi, aşırı hassasiyet, alerji veya cilt rahatsızlığı. Nedeni iyi tespit edilmeli ve o yönde hareket edilmelidir.

28) Saçlarım çok cansız ne yapmalıyım?
Cvp: Vitamin ve mineral eksikliği, kimyasal işlemler, yanlış ürün kullanımı, güneş, klorlu su gibi çevre şartları, ateşli hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi pek çok sebeple saçlar canlılığını kaybedebilir. Yapılması gereken öncelikle iyi beslenmek, saçınıza uygun ürünler ile saçınıza uygun bakımı sağlamak, çevre şartları, tarama ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarlara engel olmaktır.

29) Saçlarımı kendim boyuyorum fakat uçları çok koyuldu ne yapmam gerekiyor?
Cvp: Beyazlarınız çıktığında sadece yeni çıkan kısma boya sürün,saç uçlarına hiç boya gelmesin.Saç diplerinizdeki renk doğal saç renginiz, saç uçları ise daha önceden boyandığı için işlem görmüş renktir. Bu sebepten dipler ve uçlar boyayı farklı algılar. Saç her boyamada uca sürülen boya ile belirli bir süre sonra koyulaşır.
Sağlıklı danseden saçlar için Dansedensaclar.com ©2008